Veronica fick jobb innan hon tog examen


På den första praktiken fick Veronica Cadei, 36 år gammal, betalt och sedan jobb – redan innan hon var klar med sina tvååriga studier i Västerås.
– Utbildningen serverade ett smörgåsbord med kontakter inom näringslivet, det var bara att plocka åt sig, säger hon.

Veronica fick jobb innan hon tog examenVeronica Cadei är en före detta förskollärare som bestämde sig för att starta en ny karriär. Då hon såg en annons om Yhutbildningen Ledarskap för mötesindustrin hos Mälarakademin i Västerås bestämde hon sig för att söka. Idag arbetar hon på ett hotell som receptionschef och hennes karriär har bara börjat.

– Om jag ska jämföra med min tidigare universitetsutbildning så var det verkligen en stor skillnad. Den här utbildningen är verkligen inriktad och formad efter vad företagen i branschen letar efter för typ av kompetens, säger Veronica.

”Jag är otroligt målinriktad”

Den tvååriga Yh-utbildningen har fokus på ledarskap, säljkunskap, marknadsföring, kommunikation och företagsekonomi – vilket enligt Veronica skapar en bra grund för framtida ledare inom mötesindustrin.

Utbildningen lägger även mycket fokus på den studerandes personliga utveckling. I tidigare yrken har hon alltid arbetat med människor, något hon anser är en fördel i hennes nuvarande yrke.

Direkt då hon började utbildningen såg hon framtidsmöjligheterna och hon blev bara ännu mer inspirerad av alla lärare och gästföreläsare.

– Jag är otroligt målinriktad och jag hade min plan klar redan från början, säger Veronica. Hennes första lärande i arbete (LIA) gjorde hon på ett företag i Stockholm och efter några veckor där ville de betala henne för att hon gjorde ett så pass bra jobb.

– Så jag fick betalt under min LIA! Sedan fick jag även en anställning där, ett halvår innan jag tog examen, säger Veronica.

– Men jag arbetade bara där i någon månad efter att jag tog examen. Sedan fick jag mitt nuvarande arbete. Anledningen till det var för att jag ville komma närmre hemmet i Västerås. Mitt förra jobb låg i Stockholm, säger Veronica.

Veronicas karriär har bara börjat

Hon trivs mycket bra på sitt nuvarande jobb och har även anställt en av hennes tidigare klasskamrater.

– Jag märker ju själv när jag anställer personal att jag vill ha den kompetens man får av utbildningen jag gick, säger hon.

Och karriären för henne själv har bara börjat. Om fem år tror hon att hon är kvar på samma hotell men att hon kanske har lite andra arbetsuppgifter, mer inriktat mot sälj.

– Det är bara du själv som sätter gränser. Det låter som en klyscha men så är det. Jag känner många som har gått utbildningen som idag är egna företagare eller som har höga chefsbefattningar. De jobbar inom de positioner som utbildningen faktiskt strävar efter att man ska göra, säger Veronica.

– Jag tror inte att det kommer att bli särskilt svårt att hitta jobb för framtida studenter som går utbildningen. Men det är klart att ingen blir serverad ett jobb, man måste kämpa, säger hon.

Under utbildningen Ledarskap för mötesindustrin har studenterna inte så många traditionella salstentor utan mer skriftliga inlämningsuppgifter och gruppuppgifter där fokus ligger på kommunikation och presentationsteknik.

Höll kontakt med föreläsare

Vad Veronica tyckte var bäst med utbildningen går inte att ta miste på.

– Praktiken är helt klart det bästa! Har man inte så mycket erfarenhet från branschen så är det ett ypperligt tillfälle att knyta kontakter och att ha som referenser när man sen söker jobb, säger hon.

Just det med att knyta kontakter var något som Veronica även tog tillvara under utbildningen. Eftersom gästföreläsarna kommer direkt från branschen tog hon kontakt med flera av dem under studierna och mailade frågor som de

Veronica fick jobb innan hon tog examen

På den första praktiken fick Veronica Cadei, 36 år gammal, betalt och sedan jobb – redan innan hon var klar med sina tvååriga studier i Västerås.

– Utbildningen serverade ett smörgåsbord med kontakter inom näringslivet, det var bara att plocka åt sig, säger hon.

– Jag kan absolut rekommendera utbildningen för andra. Det är en fantastiskt rolig utbildning som man själv är med och formar.

För att gå utbildningen Ledarskap för mötesindustrin hos Mälarakademin tycker Veronica att man ska ha social kompetens, ett öppet sinne och inte vara så styrd. Man ska försöka ta till sig det som utbildningen serverar.

– Om man vågar prova sig fram och är målinriktad och driven så kan det här bli en kanonutbildning för dig, avslutar hon.

Kommentarer:

 
Available educations
Available educations
Månadens Yrke - MILJÖKONSULT!

MiljökonsultNamn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat: 
Markekologisk Design (YH) vid 
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum
 i Ludvika

Kristian berättar att han inte var den smartaste i klassen när det kom till kemi och matematik. Han hade sin järnvilja, ett genuint intresse för miljö och en hunger att alltid lära sig nya saker. 

– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.

Läs mer om Kristian här >>

Nyhetsbrev
Prenumerera på yhutbildningar.se nyhetsbrev om studier! Läs mer Läs mer