Konceptutveckling Digitala och Hållbara Event

Distansutbildningen Konceptutveckling digitala och hållbara event ger dig verktygen för att identifiera ett behov, utveckla ett koncept och slutligen marknadsföra det till rätt målgrupp.
Jobbar du eller har jobbat inom besöksnäringen? Då kan du utveckla din kompetens inom koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala och hållbara event genom fördjupad kunskap inom bland annat marknadsföring, affärsmannaskap och innovation.
Utbildningen sker på distans, vilket gör det möjligt att studera utbildningen var du än bor eller befinner dig.
Kommande kursstarter
Så ansöker du
ÄR DU BEHÖRIG?
För att ansöka krävs det att du har:
- Grundläggande behörighet:lägst godkänt betyg i minst 2 250 gymnasiepoäng inklusive kurserna Svenska 1, Matematik 1 och Engelska 5, eller motsvarande.
- Minst ett års yrkeserfarenhet på heltid (deltid omräknas till heltid) från marknad, försäljning, administration, ledning eller kundservice inom besöksnäringen. Endast tjänstgöring som omfattar halvtid eller mer inräknas som yrkeserfarenhet.
Följande dokument/filer krävs för att din ansökan skall bedömas som komplett:
- Gymnasiebetyg
- Tydlig beskrivning av din yrkeserfarenhet som motsvarar kraven - fyll i och bifoga: Bilaga Yrkeserfarenhet finns på ihm.se.
Kursinnehåll
- Business Innovation digitala och hållbara event
- Digital marknadsföring
FLEXIBELT UPPLÄGG
Kursen genomförs med ett så kallat flexibelt upplägg. Det innebär att du som läser en kort YH-kurs på distans kan välja om du vill följa med din klass och deras tempo eller om du vill ta del av lektionsmaterialet helt i din egen takt, när du har möjlighet.
Efter utbildningen
Du bygger på dina kunskaper och erfarenhet för att fullt ut kunna bedriva koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala och hållbara event inom besöksnäringen i syfte att skapa ökad kundnytta och lönsamhet.
Digitalisering av besöksnäringstjänster är viktigt för att näringen ska kunna hantera produkter, bokningar och flöden i en snabbt föränderlig värld. Genom att ställa om och utveckla eller skapa nya digitala event kan verksamheter inom besöksnäringen nå nya målgrupper och generera fler intäktskällor.
Efter utbildningen kommer du kunna arbeta med koncept- och produktutvecklingsarbete för digitala och hållbara event syfte att skapa ökad kundnytta och lönsamhet.
Kostnader
Utbildningen är avgiftsfri och berättigar till både lån och stöd från Centrala Studiestödsnämnden (CSN). Kostnad för litteratur tillkommer.
Intresseanmälan
IHM utvecklar kompetensen som utvecklar näringslivet.
Världen förändras, följer du med? IHM ger dig förmågan att förändra och förändras med kompetensen som framtidens arbetsmarknad kräver. Hos oss får entreprenörer och intraprenörer omge sig med likasinnade och sporra varandra till vassare idéer. Med aktuell och relevant kunskap...