
Skräddare
Har du någon gång drömt om att skapa mönster eller jobba som skräddare? Nu har du chansen att söka den unika YH-utbildningen till herr-, dam- eller klänningsskräddare.
Skräddare är ett hantverksyrke där kunskap och färdighet går hand i hand.
Detta är en gedigen utbildning som syftar till att tillgodose skrädderiernas och konfektionsbranschens behov av kompetens, att få kreativ personal som arbetar med den utveckling som krävs. Vi arbetar med såväl det gamla traditionella hantverket som med den senaste datatekniken. Under hela utbildningen arbetar de studerande med kunder som de skapar unika plagg till.
Vi samarbetar med företag, skrädderier, teatrar, konfektionsföretag och andra aktörer över hela världen. Efter avslutad utbildning ska de studerande ha kunskaper i mönsterkonstruktion, manuellt så väl som digitalt och stor förståelse för passform, provningar, felsökning och åtgärder. Dessutom krävs höga kunskaper i hantverket och vetskap om plaggens uppbyggnad från idé till färdig produkt med allt vad det innebär av kreativitet, insikt, förståelse och samarbete.
Efter examen ska du kunna arbeta som exempelvis skräddare, tillskärare, kostymmästare, ändringsskräddare, egenföretagare, mönsterkonstruktör, direktris m.fl.
Med hjälp av det stora kontaktnät av LIA-företag vi har, vet vi att våra studerande håller en mycket hög nivå på konstruktion och hantverkskunnande.
För ytterligare information Karolina Spangenberg, 0522-69 74 97
Så ansöker du
Förkunskapskrav, särskild behörighet:
Lägst betyget E/3/G i följande kurser eller motsvarande kunskaper
- Hantverksprogrammet
- Hantverksteknik 1, 200p
- Hantverksteknik 2, 200p
- Hantverksteknik 3, 200p
- Hantverksteknik 4, 200p
- Mönsterkonstruktion 1, 100p
--- Eller ---
- Textil design 1, 200p
- Textil design 2, 200p
- Mönsterkonstruktion 1, 100p
- Textil design 3 200, 200p
- Textil design 4, 200p
Lärande i arbete - LIA
En del av utbildningen är LIA (Lärande I Arbete). Fördelarna med LIA är många. Du skapar kontakter i branschen innan du är klar med utbildningen, något som underlättar när det senare är dags att söka arbete. Möjligheten att få pröva dina förvärvade kunskaper i arbetslivet är en av LIAs stora vinster.
Som studerande är du aktiv i planeringen av din LIA utifrån dina ambitioner och kursplaner. Var du gör dina LIA-perioder kan därför variera, även om det kan vara en fördel att vara på samma LIA-plats under bägge perioderna.
Utbildningens innehåll
KURSER
- Ekonomi och Entreprenörskap 15 Yh-p
- Yrkesengelska 15 Yh-p
- Gesällarbete 25 Yh-p
- Konfektionsteknik och ändring 30 Yh-p
- Lärande i arbete, LIA A 75 Yh-p
- Lärande i arbete, LIA B 75 Yh-p
- Materialteknik 10 Yh-p
- Mönsterkonstruktion 40 Yh-p
- Datoriserad mönsterhantering 25 Yh-p
- Skrädderi A 75 Yh-p
- Skrädderi B -Dam, Herr, eller Klänning 95 Yh-p
- Skrädderi C -Dam, Herr eller Klänning 120 Yh-p
Examen & Intyg
Yrkeshögskoleexamen.
Kostnader
Utbildningen är kostnadsfri och berättigar till studiemedel från CSN.
Uddevalla Vuxenutbildning

Hos oss hittar du unika yrkeshögskoleutbildningar inom olika branscher. Vi arbetar för att fånga upp omgivningens behov av kompetens och skapar utbildningar som efterfrågas av både studerande och näringsliv. Du kan studera på plats i Uddevalla eller via telebildteknik vid...
Intresseanmälan
Hitta till utbildaren
Uddevalla Vuxenutbildning
För att få mer information om utbildningen Skräddare från Uddevalla Vuxenutbildning, fyll i följande uppgifter:
Det finns ännu inga recensioner för utbildningen.